|
Trophy Winners |
|
|
|
|
|
|
||||
Frank Horwood Trophy | Best Euphorbia | Lem & Pat Higgs | Euphorbia abdelkuri |
|
Doren Black Trophy | Best Mammillaria | RSVP | Mammillaria lenta | |
Ed
Storms
Trophy |
Best Mesemb | Larry Grammer | Mestoklema tuberosum |
|
Harry Johnson Trophy | Best Madagascar Euphorbia | Larry Grammer | Euphorbia cylindrifolia ssp tubifera | |
Joe Ramos Trophy | Best Rookie Novice (Cactus) | David deLucca | Neochilenia sp | |
Tegelberg Trophy | Rarest Plant in Show | Carol Wujcik | Pterocactus maglioli |
|
August Breitung Trophy | Best Agave | RSVP | Agave toumeya v. bella | |
Bill Low Trophy | Best Fouquieria | RSVP | Fouquieria fasciculata |
|
Ted Taylor Trophy | Best Opuntieae | Charles & Joann Spotts | Maihueniopsis melanacantha | |
Best Caudiciform | Larry Grammer | Cyphostemma uter |
|
|
Best Ariocarpus | Woody Minnich | Ariocarpus kotschoubeyanus v. elephantidens | ||
Best Argentine Cactus | Charles & Joann Spotts | Lobivia formosa | ||
Best Crested Cactus | Woody Minnich | Ariocarpus kotschoubeyanus v. elephantidens | ||
Best Chilean Cactus | Woody Minnich | Copiapoa krainziana | ||
Best Haworthia | Charles & Joann Spotts | Haworthia magnifica v. splendens | ||
Best Madagascar not Euphorbia | Larry Grammer | Adenia sp |
|
|
Best Echinocereus | Vince Basta | Echinocereus baileyi | ||
Peoples Choice Trophy Most Popular Plant | Mark Brown | Euphorbia lactea crest |
|
|
Best Rookie Novice (succulent) | Craig Fry |
|
||
Best Pachypodium | Sharon Thoerner | Pachypodium densiflorum |
|
|
Best Aloe | Duke & Kaz Benedom | Aloe erinacea |
|
|
Best Asclepiad | RSVP | Gonolobus cyclophyllum |
|
|
Otis & Lillian True Trophy Best Allied Interest | Sandra Fletcher | Needlecraft sculpture | No Photo | |
Best Astrophytum | Woody Minnich | Astrophytum myriostigma v. tulensis |
|
|
Best Gymnocalycium | Woody Minnich | Gymnocalycium triacanthum | ||
Best Cereus | Woody Minnich | Micranthocereus aurea-azureus |
|
|
Best
Rebutia/
Sulcorebutia |
Bill Hagblom | Rebutia albipilosa | ||
Fred Hutflesz Trophy | Best Epiphytic Cactus | Margaret Oberg | Disocactus ramulosus | |
Best Gasteria | Lem & Pat Higgs | Gasteria pillansii ernesti-ruschii | ||
Best Native U.S. Cactus | Woody Minnich | Echinocactus texensis | ||
C. W. Elliott Trophy | Best Collection | Lem & Pat Higgs | Variegated Haworthias | |
Best Echeveria | Marylyn Henderson | Echeveria 'Dick Wright' |
|
|
Best Crested Succulent | David & Eileen Tufenkian | Euphorbia piscidermis |
|
|
Best Staged Plant | Michael & Joyce Buckner | Cussonia spicata |
|
|
Best Miniature | David & Eileen Tufenkian | Ariocarpus kotschoubeyanus | ||
Dennis Juhnke Memorial | Best Bonsai Succulent | Larry Grammer | Pelargonium cotyledonis |
|
Rose & Tony D'Attilio Mem. | Best Exhibit | Larry Grammer | Bonsai display | No Photo |
Best Cactus, Open Class | Woody Minnich | Parodia penicillata | ||
Best Cactus, Advanced Class | Dick & Lupe Hulett | Melocactus warasii |
|
|
Best Cactus, Novice Class | Dave
deLucca
/ Khobe Carvalho |
Neochilenia sp | ||
Best Succulent, Open Class | Rudy Lime | Opercularia decaryi |
|
|
Best Succulent, Advanced Class | Vince Basta | Cyphostemma juttae | ||
Best Succulent, Novice Class | Harry & Sandra Fletcher | Euphorbia unispina |
|